Denna website kräver att Javascript aktiveras.

Denna website kräver att Stylesheets aktiveras.

 

 

Styrelse

Ordförande Lars Elvhage Tel. 021-334576 lars.elvhage/at/telia.com

v ordförande

Karl Axel Jacobsson Tel. 021-804561 karl-axel.jacobsson/at/telia.com
Sekreterare Gunilla Hasth Kaneberg Tel 070-738 93 00 gunilla.kaneberg/at/malarvillan.se
Kassör Hans Callenfors Tel 021- 138770 hanscallenfors/at/hotmail.com
Ledamöter Anette Berglinn   anette.berglinn/at/ltv.se
  Harry Frank Tel 070-532 30 01 harry.frank/at/kva.se
  Per-Axel Larsson   peraxel.larsson/at/spray.se
Adjungerad: Bertil Bertilsson Tel. 070-545 62 33 bertil.bertilsson/at/telia.com
  Åke von Sydow Tel 021-135128 advancemarketing/at/telia.com
Peabs representant: Johan Björkman Tel. 072-533 30 68 johan.bjorkman/at/peab.se
Revisor Mats Kaneberg    
Revisor suppl. Hans Liliegren    
       

Ansv. för hemsidan
(Ingår ej i styrelsen)

Lars-Eric Johansson Tel. 070-7299782 lars.eric.johansson/at/swipnet.se

 

 

 

Medlemskap

Medlemskap i föreningen kan vinnas av enskild person, organisation, institution och företag som omfattar föreningens syften.

Medlemsavgift:
Enskild person:100 kronor/år.
Företag/organisation:500 kronor/år.


Bankgiro: 5430-3300

Du som är intresserad och vill stödja föreningen i dess verksamhet, kontakta någon i styrelsen - se ovan.

  

   

- Följ produktionen  

- Andra typer av kraftverk

- Beskrivning av ångturbinaggregat

- Beskrivning av en tornpanna

- Visste du att..
   

- Historik

- Tidsaxel med viktiga händelser

- Framtiden

- Film om anläggningen (8.5 min)

- Målsättning

- Medlemskap

- Förhistoria och  
   årsberättelser

- Ångkraftverket och människorna 

- De anställda berättar

- Tjänstemannamatrikel med titlar

- Kalla krigets påvekan på verksamheten

- Filmarkiv 

- Böcker och artiklar om anläggningen

- Bildkavalkad

- Panoramabilder

- Arkitektur

- Byggnadsetapper 

- Modell över anläggningen

- Beskrivning av byggnader

- Här kan ni boka
  en guidad visning
 

- Några länkar med
  anknytning till Ångkraftverket